Testy skórne:
Celem diagnostyki alergologicznej jest ocena stopnia i rodzaju nadwrażliwości, co ma znaczenie dla ustalenia odpowiednich działań profilaktycznych, a w wybranych przypadkach może być podstawą podjęcia leczenia odczulającego (swoistej immunoterapii).
Do podstawowych metod diagnostyki alergologicznej należą:
1. Alergenowe testy skórne - to podstawa rutynowej diagnostyki alergologicznej, czuła i swoista metoda oceny nadwrażliwości; w celach diagnostycznych najczęściej wykonuje się testy punktowe; wyniki są interpretowane w odniesieniu do prób kontrolnych: kontroli dodatniej i ujemnej. W gabinecie, w którym wykonywane są testy znajduje się zestaw przeciwwstrząsowy.
Technika wykonania testów skórnych jest względnie prosta, natomiast ich interpretacja wymaga doświadczenia i dlatego badanie to zaleca się wykonywać w ośrodkach specjalistycznych.
2. Oznaczenie IgE - metoda ta określa stężenie sIgE w surowicy pacjenta. Jest ona bardzo bezpieczna, nie obciążająca pacjenta, a przede wszystkim podaje bardzo dokładnie wynik.
Nie ma potrzeby wielokrotnego nakłuwania skóry, co jest szczególnie istotne w przypadku:
- małych dzieci i osób starszych,
- osób ze zmianami skórnymi,
- pacjentów, u których wystąpiła reakcja uogólniona po testach skórnych,
- kobiet w ciąży.
Podczas badania nie wprowadza się alergenu do organizmu, nie ma więc ryzyka wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, zwłaszcza przy diagnozie alergenów na jady owadów.
Testy z surowicy krwi nie wymagają przygotowania, nie ma potrzeby odstawiania leków antyhistaminowych i innych, co bywa czasem trudne ze względu na uciążliwość objawów chorobowych.
Alergeny, czyli to co nas uczula ułożone są w zestawy po 10 i po 20 różnych alergenów w każdym panelu.
Przed ich wykonaniem skonsultuj się jednak najlepiej z lekarzem alergologiem. On pomoże Ci na podstawie Twoich objawów dopasować odpowiedni panel,a po ich wykonaniu prawidłowo zinterpretować wynik.
|