Wróć na stronę główną
O Nas Oferta Testy Skorne Odczulanie Spirometria Inhalacje Dla Pacjenta Kontakt

zdjecie
zdjecie

Testy skórne:

Celem diagnostyki alergologicznej jest ocena stopnia i rodzaju nadwrażliwości, co ma znaczenie dla ustalenia odpowiednich działań profilaktycznych, a w wybranych przypadkach może być podstawą podjęcia leczenia odczulającego (swoistej immunoterapii).

Do podstawowych metod diagnostyki alergologicznej należą:

1. Alergenowe testy skórne - to podstawa rutynowej diagnostyki alergologicznej, czuła i swoista metoda oceny nadwrażliwości; w celach diagnostycznych najczęściej wykonuje się testy punktowe; wyniki są interpretowane w odniesieniu do prób kontrolnych: kontroli dodatniej i ujemnej. W gabinecie, w którym wykonywane są testy znajduje się zestaw przeciwwstrząsowy.

Technika wykonania testów skórnych jest względnie prosta, natomiast ich interpretacja wymaga doświadczenia i dlatego badanie to zaleca się wykonywać w ośrodkach specjalistycznych.

2. Oznaczenie IgE - metoda ta określa stężenie sIgE w surowicy pacjenta. Jest ona bardzo bezpieczna, nie obciążająca pacjenta, a przede wszystkim podaje bardzo dokładnie wynik.

Nie ma potrzeby wielokrotnego nakłuwania skóry, co jest szczególnie istotne w przypadku:

  • małych dzieci i osób starszych,
  • osób ze zmianami skórnymi,
  • pacjentów, u których wystąpiła reakcja uogólniona po testach skórnych,
  • kobiet w ciąży.

Podczas badania nie wprowadza się alergenu do organizmu, nie ma więc ryzyka wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, zwłaszcza przy diagnozie alergenów na jady owadów.

Testy z surowicy krwi nie wymagają przygotowania, nie ma potrzeby odstawiania leków antyhistaminowych i innych, co bywa czasem trudne ze względu na uciążliwość objawów chorobowych.

Alergeny, czyli to co nas uczula ułożone są w zestawy po 10 i po 20 różnych alergenów w każdym panelu.

Panele

Przed ich wykonaniem skonsultuj się jednak najlepiej z lekarzem alergologiem. On pomoże Ci na podstawie Twoich objawów dopasować odpowiedni panel,a po ich wykonaniu prawidłowo zinterpretować wynik.